..

Github Pages Kullanımı

16.11.2021

Github'a giriş yapıp, New Project (https://github.com/new) bağlantısına tıklayarak yeni bir proje oluşturalım. Repository name'i KULLANICI_ADI.github.io yapıp kaydetmeniz yeterli. Sonraki adımlar için zaten github yol gösterecek:

echo "# KULLANICI_ADI.github.io" >> README.md
git init
git add README.md
git commit -m "first commit"
git branch -M main
git remote add origin https://github.com/KULLANICI_ADI/KULLANICI_ADI.github.io.git
git push -u origin main

Eğer hali hazırda github'a yükleyeceğiniz içeriğiniz varsa dosyalarınızı yerelde ilgili klasöre (karışıklık olmaması için klasör adını KULLANICI_ADI.github.io yapabilirsiniz) kopyaladıktan sonra git add README.md yerine git add --all komutunu kullanabilirsiniz.

Dosyalar github'a yüklenirken (push) sizden kullanıcı adı ve şifre istenecek, şifre güvenlik nedeniyle github'a giriş yaparken kullanılan şifre değilde github üzerinden oluşturduğunuz bir token olmak zorunda.

Token oluşturmak için https://github.com/settings/tokens/new bağlantısına tıklayabilirsiniz; isim, geçerlilik süresi ve izinler gibi ayarlamaları yaptıktan sonra oluşturulan token bir defaya mahsus gösterilecek, iyi bir şekilde muhafaza etmenizde fayda var.

Eğer sitenize KULLANICI_ADI.github.io şeklinde değilde kendi alanadınızı kullanarak girmek isterseniz ana dizinde CNAME adında bir dosya oluşturup içine alanadınızı yazmanız yeterli. Alanadını eksiz ya da www ekiyle yazabilirsiniz, başka bir alt alanadı da kullanabilirsiniz ama bunlardan sadece biri olmalı.

Son olarak alanadı sağlayıcınızda da A kaydını 185.199.108.153 olarak güncellemeniz yeterli.

Daha ayrıntılı açıklamalar için Github'ın kendi sayfalarına bakabilirsiniz: https://docs.github.com/en/pages/configuring-a-custom-domain-for-your-github-pages-site/managing-a-custom-domain-for-your-github-pages-site#configuring-a-records-with-your-dns-provider